Nu, dzīvojot 21.gadsimtā, kad pāris gadu veci bērni jau prot darboties ar telefoniem, planšetēm un datoriem, arvien plašāku rezonansi sabiedrībā iegūst temats par bērnu audzināšanu.

Protams, te atkal varam vilkt paralēles un klaigāt veco labo dziesmu “Bet manā laikā, kad es augu…”. Taču tas ir pilnīgi lieki. Pat nepieņemami. Ir jāseko līdzi laikam un tendencēm, ko tas mums nes. Viens ir pieņemt vai nepieņemt, bet pats svarīgākais ir prast sadzīvot. Nu, 21.gadsimtā, jūs vairs nespēsiet noslēgt savu bērnu no virtuālās pasaules un tā vietā, likt tam iet ganīt govis vai aitas.

Bērns, redzot to, ka viņa vienaudžiem ir jauni, moderni telefoni vai cita elektronika, saprotams, no jums prasīs tieši to pašu. Bet jā cīnīties ar šo niķi? Kā neizlutināt savu bērnu un nepieļaut to, ka viņš jūsu attiecībās ņem virsroku?

Nepiekāpies un parādi savu nostāju

Vislabākais piemērs bērnu uzvarai ir lielveikals. Tipiska situācija, kad kaut kur ir jāsteidzas vai pēc garas un nogurdinošas darba dienas, jūs ar savu mazo dodaties uz tuvāko lielveikalu. Stāvot garajā rindā, bērns sāk niķoties un rādīt saldumus un lietas, ko tas vēlas.

Visbiežāk, vecāki arī bērnam iedot kādu šokolādi vai citu našķi. Taču ko mazais no tā saprot? To, ka viņš var panākt savu. Čīkstēšana lielveikalā ir vienāds ar saldumiem mājās. Lai izvairītos no šādas mācības bērnam, nevajag piekāpties. Jāparāda stingra nostāja. Vēl jo vairāk, bērnam ir jāsaprot, ka, ja tas uzvedīsies labi un nečīkstēs, tikai tad viņš varēs saņemt kādu našķi.

Izveido savus noteikumus

Bērnam sasniedzot trīs gadu vecumu, kad veidojas jau saprātīga komunikācija, ir svarīgi izveidot noteikumus mājās. Vislabākais un uzskatāmākais piemērs būtu mājasdarbi un televizora/datora lietošana.

Bērnam ir jāsaprot, ka, lai kaut ko iegūtu, ir jābūt pretimnākošam. Un, ievērojot un nosakot šādus vienkāršus, taču svarīgus noteikumus, bērns jau no mazotnes būs pieradis sekot noteikumiem un būt kārtīgam.

Protams, pirmās nedēļas vai mēnešus jums būs jāpievērš uzmanība savam bērnam un jāskubina, ja netiek ievēroti noteikumi. Taču, ieejot ritmā, jūs pat nepamanīsiet, kā bērns jau automātiski, atnākot no skolas, vispirms izdara visus mājasdarbus un tikai tad dodas skatīties TV vai spēlēt datorspēles ar draugiem.

Nepiekāpies

Ja esi izveidojusi kādus noteikumus, tad pie tiem arī paliec. Bērnam itin labi paliek atmiņā situācijas, kad ar spītu ir panākts savs. Tas dos viņam zaļo gaismu tā darīt arī turpmāk.

Turi dotos solījumus

Ja esi solījusi, ka par labām sekmēm bērns varēs ilgāk palikt nomodā, tad tā arī dari. Bērni var kļūt ļoti spītīgi un attiecībās ar jums, riebīgi, ja neturēsiet dotos solījumus un mainīsiet plānus. Tad arī būs grūti panākt godīgumu un atklātību no paša bērna.

Ieklausies, ko saka tavs bērns

Protams, itin bieži bērni čīkst un kašķējas, lai pievērstu sev uzmanību un aiz līdzjūtības no apkārtējiem, ko saņemtu. No otras puses, bēdām var būt pamatots iemesls, tāpēc bērna kašķīgumu nevajadzētu atstāt novārtā. Vispirms, vajag saprast un izanalizēt, kāpēc bērns šovakar ir tik niķīgs. Varbūt tas vēlas ko gardu vai ilgāk sēdēt pie TV, bet varbūt bērnam kas sāp vai to kas nomāc.