Ir izveidojies stereotips, ka tieši vīrietim ģimenē ir jābūt tam, kurš ieskolo zināšanas saviem bērniem par naudu. Kā rīkoties, cik tā ir svarīga, vērtīga un tā tālāk. Lai bērniem neizveidotos maldīgi un aplami priekšstati par to, kā tērēt naudiņu un cik tā ir svarīga, būtu svarīgi to visu izrunāt pēc iespējas ātrāk.

Īstais laiks, kad ar bērniem runāt par šo tēmu, būtu laiks, kad bērni sāk paši saņemt kabatas naudu.

Iemāci bērnam taupīt

Iemācīt bērnam būt taupīgam, nav viegli. Tas tiesa. Uzsākot dot kabatas naudu, būtu ļoti svarīgi apsēsties ar bērnu un izskaidrot, ne tikai par to, cik nauda ir svarīga, bet arī to, kā naudu var ietaupīt. Bērnam vajadzētu saprast, ka nebūt nav nepieciešams pirkt kalnus ar saldumiem, nedomājot par to, vai rītdienai vispār kas atliks.

Viens no veidiem, kā iedresēt bērnā taupību, būtu aprunājoties un uzzinot, ko bērns tik tiešām kāro. Vai nu tas būtu jauns divritenis vai skrituļdēlis, vai video spēle – ja bērns apzinās, ka sakrājot X summu, jūs tam varat piemest naudiņu un palīdzēt iegādāties vēlamo mantu, tad arī bērns kļūs apzinīgāks un netērēs naudu pie katras izdevības.

Vēl viens svarīgs punkts – jūsu atvasei vajag saprast, ka visiem bērniem nevar būt vienas un tās pašas mantas. Vai tas ir jauns divritenis vai visbiežāk – videospēle. Saprotams un tas būs tikai normāli, ka no bērna puses sekos protesti, asaras un pat dusmas. Taču šādās situācijās vajag pieiet gudri. Izstāstiet bērnam, ka gadījumā, ja tiks nopirkta videospēle, nepietiks naudiņa jaunam divritenim. Un tas krietni paildzinās laiku, līdz tiks atkal piekrāta nauda jaunai mantai.

Iemāciet bērnam krāt

Termini “taupīt” un “krāt” dažiem vecākiem var šķist viens un tas pats, taču tā nebūt nav. Bērnam kļūstot vecākam, svarīgi ir aprunāties par bankas kontu. Vēl jo vairāk – par krājkontu. Bērnam vajag apzināties, ka vecāki katrā dzīves situācijā nevarēs materiāli palīdzēt.

Izstāstiet, cik patīkami un laipni no bērna puses būtu, ja uzsākot studijas vai kārtojot vadītāja apliecību, bērnam jau būtu iekrāta kāda naudiņa. Tāpēc arī iesakām māmiņām mudināt bērnus ik pa laikam atlikt kādu naudiņu savā krājkontā, kas nākotnē patiešām noderēs un atvieglos dažādus lēmumus.

Esiet kā piemērs bērnam

Diemžēl, dzīvē ir izņēmumi, taču vispārīgi skatoties – katram vecākam jābūt kā piemēram savam bērnam. Savstarpējās attiecības un šajā gadījumā, attieksmē pret naudu. Ja dzīvojat izšķērdīgu dzīvesveidu, tad nevar gaidīt un prasīt no bērna, lai tas būtu taupīgs un krātu savu kabatas naudu.

Lielisks veids, kā pareizi iemācīt savu bērnu rēķināt savu kabatas naudu, ir iesaistot to ikmēneša budžeta plānošanā. Aprunājieties ar savu bērnu un pastāstiet, cik daudz naudas mēnesī jūs varat atļauties tērēt, kur nauda aiziet un kam nauda jātaupa.

Vislabākais un efektīvākais veids, ir veicot salīdzinājumus. Plānojot un skaidrojot ģimenes budžetu, aprunājieties ar bērnu un pastāstiet, cik stundas dienā, nedēļā vai mēnesī jums ir jāstrādā, lai nopirktu konkrēto lietu. Piemēram, lai samaksātu par pārtiku mēneša garumā, bērna ārpusskolas treniņus un tā tālāk.